הטרדות מיניות וצילומים

הטרדות מיניות בצילומים

קודם לכן, אציין כי המאמר הזה אינו "האשמת קורבן" בשום צורה. לאיש, אין זכות להטריד, לגעת לעולם ללא הסכמה מפורשת שאינה משתמעת לשתי פנים.
לאחר שזה נאמר ויחד עם זאת, ניתן לנהוג במספר דרכים על-מנת לשמור על עצמנו ולהקטין את הסיכויים להפגש עם אנשים שאינם נורמטיבים. ועל כך בדיוק המאמר. על הדרכים הנכונות להגיע לצילום. כיצד לפעול לפני, כיצד לפעול בצילומים ובסיומם.
חשוב לא פחות: מוטרדים \ נאנסים ישנם נשים וגברים. מטרידים ישנם גברים ונשים. לא אכנס לסיכויים ולאחוזים אבל אלו לצערי קיימים ללא הבדלי מין, גיל וכד'. מטעמי נוחות גרידא יתכן ואפנה בלשון זכר, נקבה או רבים. אין בדרך כתיבה זו התחייסות ורמיזה להכללה.

אצל מי מצלמים?

במקרה הנ"ל מדובר על סינון טרם קביעת צילום. במיוחד כשפונים אליכם יש לעשות שיעורי בית:
1. התבוננו בתיק עבודות. האם התמונות נראות איכותיות? מגוונות? או שעולות לכם תהיות? ספקות?
הבהרה לגבי פיסקה זו: אין כל בעיה עם תמונות "מיניות", הלבשה תחתונה וכד' (נרחיב על כך בהמשך) בטח אם זה אופי הצילומים שאתם מחפשים. אך האם התמונות "זולות"? ללא אמירה? אינן איכותיות? לדוגמה, יצא לי לראות תמונות של "צלם" שמעבר לתמונות הזולות, ניתן לראות שהפוקוס, החדות באזור החזה ואילו הפנים אינן בפוקוס כלל.
2. מי הצלם? חפשו בגוגל, פייסבוק, אינסטגרם וכד' אודותיו. האם הצילומים שלו משותפים, האם הוא אדם "משפחתי" – לא בהכרח נשוי(אה) אבל האם הפרופיל שלו נראה נורמטיבי או שכל הפרופיל הינו צלמים ודוגמניות? האם המשפחה \ קרובים מגיבים על צילומים שלו? תגובות של מצולמי עבר?
שימו לב. אין להתייחס לכמות הלייקים \ צפיות וכד'. את הדברים הללו ניתן היום לרכוש ולזייף.
3. המלצות. בדקו המלצות של מצולמים, כאלו שהנכם יכולים להיות בטוחים באמיתיות שלהם. אם אין כאלו, בקשו הפניות לממליצים כאלו שגם יציגו עבודות במקביל.

מי נוכח בצילומים?

האם זו הפקה שדורשת מספר אנשי צוות? האם ישנם גם נשים וגם גברים בצוות? האם מדובר על "אחד על אחד"? לצורך העניין אם יש גבר ואשה על הסט (ולא משנה אם מדובר במאפרת) מצב זה מבחינת הביטחון, ההרגשה והסיכויים הטוב ביותר. אך מה קורה במצב של "אחד על אחד" או צילום אשה כשיש שני גברים על הסט? במצב כזה רצוי מאוד להגיע עם ליווי. ולציין זאת מראש "אני מגיע\ה עם ליווי". מכאן, יש כמה אפשרויות:
1. תקבלו הסברים כמה זה מפריע ושהם לא מעוניינים לצלם ככה – במצב כזה אמליץ לוותר ולחפש צלם אחר.
2. תקבלו הסברים כמה זה מפריע, אך יציעו מלווה מטעמו כך שיהיה מקובל על שני הצדדים – מצב תקין.
3. תקבלו הסכמה עם תנאים כגון, יש לומר למלווה לא להתערב על הסט (למע מקרים חריגים כמובן), להרעיש וכו'. – מצב תקין.
4. תקבלו הסכמה עם ציון שהמלווה מחכה בחדר \ פינת המתנה הנפרדת מסט הצילום – מצב תקין.

נושא הליווי מצד אחד יכול להיות "בעייתי". כיוון שגם מלווה רציני ואחראי עלול לגרום להפרעות והסחות. זה תלוי במקצועיות הדוגמן וניסיון הצלמים וכד'. מצד שני, יש פתרונות כפי שמצויין לעיל. תדאגו לתנאים שיגרמו לכם להרגיש בטוחים על הסט ללא ספקות וכמובן לדאוג לסגור נושא זה טרם הגעה ליום צילום.
הערה נוספת: שימו לב ובמידה ובחרתם ליווי מטעם הצלמים, לא לקבל רגע לפני או באותו זמן שנקבע "הליווי לא יכל להגיע בסוף" ואך חשוב להבהיר מראש בבחירה זו, כי במידה ויבצר מצב שכזה, הנכם מבטלים את יום הצילום.
ובכל זאת – החלטתם ללכת בלי ליווי או הסכמתם לצילום "אחד על אחד"?, עשו את המרב להכיר את המצלמים ככל שניתן בכדי לוודא שאתם בטוחים. פגישה קודמת יכולה להיות לעזר.

מה מצלמים ולמה זה משנה?

זה לא משנה מה לובשים או לא לובשים. הטרדות כאמור יכולות להיות בכל צורה ללא הקשר. אבל. ברגע שיודעים מראש מה מצלמים ומגדירים גבולות אפשר להמנע ולחסוך מאיתנו פגיעה. לדוגמה והוחלט צילומי הלבשה תחתונה. לשאול: איך אופי הצילומים? "לוק בוק"? "בודואר"? עמידה? שכיבה? מזרן? יש חוטיני? יש שקיפות? האם מדובר בהלבשה תחתונה יום יומית? סקסית? בייבידולים? – לשאול הכל ולא לחסוך בשום פרט. מכאן להציב את הגבולות מראש. "לזה אנחנו מוכנים ולזה לא". האם זה ברור לכל הצדדים? כך נמנעים ממצבים של בקשות נוספות בהפתעה וכל שיח ושכנוע אחר בנושא זה.
הלבשה התחתונה הייתה דוגמה לחלוטין כי מטבע הדברים הגבולות שם פחות ברורים, אבל זה נכון לכל אופי צילום. החשיבות והדגש לשאול את כל השאלות ולהציב גבולות ברורים.

איפה מצלמים?

לצערי בארץ נהוג לחשוב שכמה שהמקום יותר "גדול" או הוא מוגדר "סטודיו" אזי ניתן להיות רגועים. גם בטוחים מפגיעה וגם בטוחים שנקבל איכות. זה לא המצב. לא אכנס לשמות של סוכניות או צלמים אבל אין הבדל אם הצילום מתבצע בסטודיו באיזה מרתף בת"א, בבית \ סטודיו נייד, בחוף ים מבודד, במבנים נטושים ואפילו כן, במקום ציבורי הומה אדם. אפשר להיות מוטרד בכל מקום. אז נכון שהסיכוי הנמוך ביותר הוא במקום ציבורי הומה אדם אבל בנוגע לשאר, לחלוטין אין הבדל. שוב, לא ניתן להגביל מיקום ואני גם חושב שאין זה נכון לשקול צילומים בהתאם למקום אלא לתוצאות. בחו"ל סטודיו\בית מאוד נהוג וגם בארץ זה הולך ומתפתח מטעמי נוחות וכמובן חסכון גדול בעלויות. גילוי נאות – גם אני מצלם המון בסטודיו נייד, לופטים לצילום בהתאם להפקה וצורך. לדוגמה, לופטים ביפו למראה עתיק \ מיושן, וילות מודרניות, צימרים, מלונות בוטיק וכד' ומעט מאוד בסטודיו מיועד.
כמובן, שבהתאם למיקום הצילום חשיבות הליווי גדלה. אם מדובר בצילומי רחוב הומה אדם, ניתן יותר להתפשר ואם מדובר בצימר מרוחק, בית, סטודיו וכד' החשיבות עולה.

נוגעים בי!

זה המקום שכנראה ירימו גבה בעקבות דעתי. אבל זו דעתי. אפשר לגעת בדוגמנים. זה לא משנה אם מדובר באשה שנוגעת או גבר ומה העדפות המיניות שלהם. שמעתי ניסוחים כמו "זה בסדר הוא הומו". וזה לא משנה אם הם עוזרי צלם, סטייליסטים או הצלמים. מותר לגעת.
אבל!! היכן נוגעים ולמה? הדגש תמיד, תמיד לנסות ולהמנע כמובן. להסביר לדוגמנים כיצד לעמוד לצורך העניין, להדגים, להכווין וכד'. אבל, במידה ומסיבה מסויימת נדרש לגעת כגון להזיז שיער, לסדר צווארון, או כל דבר אחר שהדוגמנים לא הבינו או שהם נמצאים בפוזיציה (כגון הסתרה) ואינם יכולים אזי אפשרי, לאחר הסכמה. דהיינו, על ה"נוגע" לציין שהוא מבקש להזיז X ולשאול אם זה בסדר וכמובן כאמור לקבל הסכמה מלאה.
בשום פנים ואופן לא נוגעים באזור ביקיני. לא נוגעים בחזה, ישבן ואברי מין בשום צורה. לא בחפינה, לא בהעברת "יד", לא במגע "קל", לא מריחה של קרמים, לא הדבקה ולא בדמיון מודרך.

אבל זה נדרש בגלל אופי ההפקה:

ישנם מקרים בם זה אכן נדרש. נניח בצילומים מעורבים, זוגות וכד' בהם יש קרבה ואחד מהצדדים או שניהם צריכים לגעת אחד בשני. כאן, כמו בסעיף "מה מצלמים" אציין בצורה זהה כי יש לשאול ולרדת לפרטים המלאים. מי נוגע והיכן בדיוק? האם מדובר באחיזה? בהנחת יד? לדוגמה, האם יש קרבת שפתיים או מגע מלא? ושוב כפי שרשמתי לעיל,  לשאול הכל ולא לחסוך בשום פרט. מכאן להציב את הגבולות מראש. "לזה אנחנו מוכנים ולזה לא". האם זה ברור לכל הצדדים?

הסכם כתוב מראש!

אחרי שבקדתם מי המצלמים, בדקתם את אופי הצילומים, הדגשתם את הגבולות, החלטתם אם אתם באים עם ליווי ומטעם מי, הגיע הזמן להעלות את ההסכם הזה על כתב! שלא יהיה לרגע שום ספקות. שאם תהיה חלילה חריגה מהגבולות המוסכמים (וחתומים) אז שלא יוכלו לומר "לא ידענו \ לא הבנו" ותוכלו לפעול בהמשך על פי שיקולכם. חשוב להבין. זה לא רק למקרים חלילה של "אחרי מעשה שלא יעשה". אלא כל הכתוב לעיל ובקשה להעלות את הדברים על כתב לחלוטין יסננו אנשים כאלה ואחרים אשר יבינו כי יש להם עסק עם אדם שקול, בוגר, שיש להזהר עם התנהלות לא ראויה מולו ובכך מראש המצלמים כבר ימנעו מלעבוד \ להפגש עמכם.
כמו כן, אומנם לא קשור לנושא אבל כדאי באותה נשימה לדאוג להסכם על זכויות התמונות, קבלת תמונות, עריכת תמונות, בחירת תמונות, זמנים וכד'.

על הסט / זמן צילום:

אז נניח שהכל דובר והוסכם והכל עובד על פי הספר ובהתאם לכל מה שכתבתם וחתמתם. והגיע הרגע שבו מצלמים אתכם ולמרות שהייתם בטוחים, קשה לכם. לא נוח לכם. מציק לכם. עצרו!! הפסיקו את הצילומים ידעו את המצלמים. הסבירו את הקושי, נסו להתסדר כך שלכם יהיה נוח במאת האחוזים או לחילופין התנצלו ועזבו את המקום. זה קורה. לפעמים בתאוריה הדברים נראים "קלים" יותר ובשלב המעשי הדברים שונים. אל תצרו לעצמכם פגיעה נפשית ואף טרואמה. גם אם האחרים \ צוות יכעסו. זה מחיר שצוות \ צלמים \ מפיקים עלולים לשלם אם הם לוקחים להפקה דוגמנים שאין להם ניסיון קודם בהפקות מהסוג הרצוי.

חריגה מההסכם:

כמובן שאין כאן יותר מדיי מה להבהיר. קלה כחומרה. לא משנה איזו חריגה מתבצעת מההסכם שלכם, יש לעצור ולעזוב את המקום. ההסכם מגיע ממקום חשוב שהינו הצבת הגבולות שלכם. ברגע שזה לא מכבד אותם, אין לכם ולו לרגע מה לעשות באותו מקום או בהמשך עבודה מול אדם שכזה. כמובן שבהתאם לחריגה יש לשקול את המשך הצעדים.

סיום זמן הצילום:

עברו על התמונות. בדקו שאין "פדיחות" (שבהחלט יכולות לקרות ללא כוונת זדון) אם יש משהו שאינו לשביעות רצונכם, דברו על כך. אם ישנן תמונות שהן חופשניות ואינן כחלק מההסכם בקשו מחיקה מידית.
הכל עבר בשלום והייתם ממש מרוצים? היו אדיבים? מקצועיים? איזה כיף! עכשיו, תפרגנו! לא יזיק לדוגמנים אחרים שמחפשים כאלו ולא יזיק למצלמים שנוהגים בכבוד בבני אדם.

לסיכום:

שמרו על עצמכם. לעיתים בגלל רצון מסויים למשהו נוהגים בפזיזות.. הרשו לעצמכם לקחת "רגע" ולחשוב על הדברים. לשאול מישהו נוסף שאכפת לו ממכם. אמא, אבא, אח, חבר, חברה. כאלו שמצד אחד מפרגנים, דוחפים, מעודדים בהגשמת החלומות והרצונות שלכם ומצד שני ידאגו להזהיר ולהביע את החשש אם יש צורך.
אם יש לכם הערות, הארות, ביקורת, הצעות לשיפור המאמר וכד' אני מאוד אשמח ותרגישו חופשי לרשום זאת בתגובות או לחילופין לפנות למייל: Office@udm.co.il
כמו כן, אם הוטרדתם ואתם מעוניינים לציין את המקרה כדוגמה, (אפשר לעשות זאת גם באופן אנונימי) זה מאוד יעזור.

הפיצו את הבשורה לעולם...

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

אז מה אתם חושבים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.